Már régen írtam kedves papírgurigáimról, de most annál nagyobb örömmel teszem. Tudjátok, mennyire odavagyok a papírtekercsek után keletkező gurigákért, leginkább azért, mert abszolút díjmentesen hozzáférhető alapanyag, ráadásul egyébként a szemetesbe (persze csakis szelektívbe) kerülne, ugyanakkor rendkívül sokoldalúan felhasználható. Én is már annyiszor készítettem belőle ezt-azt, hogy meg sem tudnám számolni - de ez a mostani ötlet eddig még nem jutott eszembe, és rögtön a kedvenc papírgurigás kreációk közé sorolódott. :-)
Ezúttal ugyanis halacskákat készítettem a gurigákból, egyből hatot is - máris mutatom lépésről lépésre, hogyan.
A papírguriga, amit mindannyian olyan jól ismerünk:
Az egyik végén benyomtam kissé a guriga oldalát:
És a hajtással pontosan átellenben, a guriga másik oldalán is benyomtam a papírt, de feljebb kezdve:
Így amikor felállítottam a gurigát, tisztán látszott, hogy az egyik behajtás lejjebb kezdődik, mint a másik.
Most fogtam a gurigát, és ellapítottam úgy, hogy felső, két kis egyenes papírvég egymásra kerüljön. Ez elfektetve így néz ki:
Ha elsőre nem sikerül, semmi gond: ez a papír bírja a gyűrődést, szó szerint :-)
Itt már körvonalazódik a halkülső. Egy pötty ragasztóval a halacska száját összeragasztottam, majd a kartonhenger hátsó részét is behajtottam a guriga belsejébe - de itt most ugyanakkora hajtásokkal dolgoztam.
Aztán már csak bevágtam kicsit a guriga végeit, hogy halfarokszerűbb legyen - de ez nem kötelező, vagy lehet teljesen máshogy is alakítani, a későbbi halacskákon látszik néhány példa. Ugyanígy dönthetünk úgy, hogy összeragasztjuk a halacska farkát is, de hagyhatjuk szétnyílva is - ahogy jobban tetszik.
Az én első halacskám tehát ilyen lett:
Őt követte még jó pár példány - itt látszik, hogy lehet játszani a hajtásokkal-bevágásokkal:
Persze a gurigáknak így meghajtogatva alapos szükségük van egy festésre, úgyhogy akrilfestékkel mindegyiket lekentem különböző színekre.
Jöhettek a mintázatok:
Végül további festegetésekkel kialakítottam a halacskák végleges külsejét. A szemek közepére a szokásos irodai lyukasztóval kivágott fekete papírkorongocskát tettem, egy pötty fehér festékkel kiegészítve - így igazán élénk tekintetük lett. :-)
Készítettem a halacskáknak tengervizes hátteret is, mert megérdemelték :-)
Ezen ponton aztán arra járt a Kisebbik, lelkesen megdicsérte a halakat, majd hozzátette, hogy de sajnos, csikóhal és tengeri csillag nélkül nem az igaziak. Így aztán kénytelen voltam kiegészíteni a társaságot további figurákkal, azaz a csillagokkal, amelyeket szintén papírból vágtam ki, majd lefestettem mindhármat:
És a reklamált csikóhal is elkészült, de ehhez azért kellett segítség :-) itt találtam hozzá nagyon jó ötletet, hogy hogyan lehet papírtányér széléből elkészíteni ezt a tengeri állatkát, ez alapján dolgoztam én is, így:
És így teljes lett a tengeri társaság. Nagyon jó volt elkészíteni a halacskákat, ráadásul gyerekekkel is nagyon jó elfoglaltság, akár a közelgő Föld napjára is - ha kevesebb idő van a dologra, elég csak a halacskák egyik oldalát megfesteni, és fali akváriumtablót készíteni belőlük, ha pedig ráérősebben tudunk dolgozni, érdemes egy papírdobozt megfesteni akváriumnak, és cérnával belelógatni a halacskákat.
Akárhogyan is, mindenképpen szívből ajánlom a papírgurigák felhasználását ilyen célra :-)
I love it!!!!!!!
VálaszTörlés:) Egyszerűen bámulatos! Ariel.
VálaszTörlésSo great! Thank you for showing it....
VálaszTörlésAzt az aprólékos kidolgozást nagyon csodálom, látszik, hogy nem csak úgy össze lettek dobva...
VálaszTörlésEgyszerűen ámulok!
A csikóhal egyszerűen zseniális megoldású!
VálaszTörlésCsucsák